Pět nejkrásnějších vodopádů na Bali a Lomboku

Stejně tak, jako jsem sestavila žebříček svých nejoblíbenějších pláží na Bali, vám teď přináším výběr pěti nejhezčích vodopádů na tomto známém hinduistickém ostrově a na sousedním Lomboku. Samozřejmě je to velice subjektivní a možná namítnete, že existují i krásnější, jako například Git Git, který je mezi turisty hodně populární. Ale u mě vedou ta místa, která jsou nejen pěkná, ale taky prázdná - raději menší vodopád, na kterém budu sama, nežli číslo jedna, ale plný turistů. 


1. Tiu Kelep, Senaru

V horské vesničce Senaru na severním Lomboku se nachází místo, které je mojí srdcovou záležitostí. Dostanete se k němu hezkou pěšinkou kolem rýžových polí, poté chvíli lesem a nakonec je potřeba ještě dvakrát přebrodit řeku. Cestou minete ještě jeden vodopád, kde se zastavíte jen na pár fotek a pokračujete dál. Celou dobu kopírujete betonový kanál, který si místní zbudovali k dopravení vody do vesnice. Na jednom místě dokonce musíte přejít přes most, který dostává vodu na druhou stranu, takže skrz kovové rošty pod nohama vidíte, jak proud teče. Nakonec vás čeká úžasný zážitek, protože Tiu Kelep nejen, že je nádherný, ale navíc se v něm dá koupat. Malým tajemstvím je jeskyňka, do které ti nejsilnější jedinci můžou vyšplhat. Na rozdíl od ostatních "koupacích" vodopádů si tu opravdu zaplavete. Voda je sice studená, ale v té euforii na to skoro nebudete myslet.

Tohle místo neomrzí. Stoprocentně mu dávám číslo jedna.


2. Sekumpul

Najdete jej v každém průvodci, je to prostě jeden z těch vyhlášených vodopádů na Bali. Na druhou stranu to ale neznamená, že by byl neustále plný turistů. Tomu se vlastně i divím, protože je opravdu krásný, navíc se v něm můžete koupat. Když projdete pokladnou, naskytne se vám pohled do údolí a v hustě zalesněných kopcích si všimnete hned několika malých vodopádů. Budete se cítit trochu jako v Pánovi prstenů. Musíte pak sice sejít dolů po rozbitých schodech, ale za půl hodinky jste tam, přebrodíte jednou potok a pak se zvesela můžete koupat pod dvěma hlavními vodopády. Ano, cesta zpátky nahoru je trochu únavná, ale i tak nebudete litovat.

Jedna praktická rada na závěr - vedou sem dvě cesty, jedna je z jihu a druhá ze severu. Ta jižní se zdá kratší, ale nevydávejte se po ní, pokud nechcete celodenní dobrodružství. Asfaltka po pár kilometrech totiž končí a cesta se zdá nekonečná. Pro mě to byl úžasný zážitek, ale pro někoho, kdo vůbec neumí indonésky a nemá času nazbyt, se nejedná o nejlepší nápad.


3. Les

Exotické místo s českým názvem. Narazila jsem na něj neplánovaně, ale byla jsem mile překvapená. Vesnička Les se nachází na cestě po severním pobřeží asi na půl cesty mezi Singarajou a Amedem, což je trasa, kterou určitě pojedete, pokud se rozhodnete objet ostrov na motorce. U parkoviště k vodopádu rostou rambutany, můžete se tak posilnit a vyrazit na patnáctiminutovou procházku do lesa po malé cestičce. Dvakrát překročíte potok, popovídáte si s místními a pak už dorazíte k vodopádu. Taky se u něj dá koupat, ale musíte být opatrnější, protože je zde plno kamenů a dostat se pod proud, pravděpodobně spadnete.

Jinak na tomto místě se mi moc líbí taky proto, že je tu mnoho motýlů. Krásní, velcí, barevní. A nejsou ani moc plaší, takže je často rozháníte nohama na poslední chvíli. Pohybuje se tu jeden mladý Balijec, Komang - poznáte ho podle tetování na zádech, který toho ví mnoho o každé kytce a přírodu naprosto miluje. Možná, že vám ukáže, jak vyšplhat na kokosovou palmu a jak udělat přírodní tetování.


4. Jeruk Manis

Vysoký vodopád, který dostal název "sladký citrus", se nachází v malebném horském údolí  na jihu u úpatí sopky Rinjani na ostrově Lombok. Tato oblast je celkově úžasná a z přírody má opravdu co nabídnout (zmiňovaný Tiu Kelep leží u stejného úpatí, ale ze severní strany). Jeruk Manis je 30 metrů vysoký a pěšky se k němu po hezké kamenité cestě dostanete za čtvrt hodiny. Plavání je tu sice taky možné, ale jezírko je dost mělké, takže o žádný skvělý požitek zrovna nejde.

5. Nungnung

Jeden z těch méně známých vodopádů, Nungnung, se docela obstojně skrývá ve vnitrozemí Bali, a to ve výšce necelých tisíc metrů nad mořem. Cesta k němu pak z parkoviště není tolik těžká, rozhodně je jednodušší než první část, a to samotné hledání tohoto místa. Na schodech si můžete odpočinout v balé s hezkým výhledem do zarostlých svahů. Také tu narazíte na turisty, ale pravděpodobně většina z nich budou Indonésané. Místo má svoji atmosféru a já osobně ho mám moc ráda.

Na plavání už to tu není, jedině v samotné říčce - můžete se přidat k místním dětem.


Tento seznam se může někomu zdát nesmyslný, protože každý máme jiný názor a priority. Máte nějaký jiný tip?

Tyto příspěvky by vás mohly zajímat:

3 komentáře:

 1. Sekumpul není v žádném z Lonely Planet průvodců, proto o něm nikdo neví a je tam málo turistů :-) Navíc k němu musíš šlapat pěšky a oproti všem vodopádům okolo (Git Git a spol.) není metr od hlavní silnice, ale musíš k němu přijet asi 10 km z té hlavní silnice. Na druhou stranu - zase máš velké riziko, že tam potkáš lidi, co umí česky, protože tam posíláme turisty ty, Majda i já a navíc ještě čeští potapěči z Bali, se kterýma jsem se tam seznámila. A plně potvrzuji tvé "cítím se tam jak v Pánovi prstenů", přesně tak to tam vypadá. Doporučuju návštěvu co nejdřív po období dešťů, nebo přímo v období dešťů - Sekumpul je ve srážkovém stínu okolních kopců a skoro tam neprší, ale padající voda v březnu (období dešťů končilo) byla nádherná a v srpnu (skoro žádné deště) tomu chyběla polovina celé jeho mohutnosti.
  Jo a nahoře u toho nejprvnějšího parkoviště dělá paní skvělé cibetkové kafe "kopi luwak" (doporučuju zkusit předtím, než projdete kolem těch cibetek a ztratíte veškeré poslední iluze o výrobě této kávy).

  OdpovědětVymazat
 2. na Lomboku nezapomenout Benang Kelambu! Nic lepšího tam podle mě nenajdete :) Málo lidí a fascinující příroda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to nádherné místo, ale pouze v období dešťů. V období sucha za moc nestojí. :(

   Vymazat

Pokud nemáte účet Google, vyberte možnost "Komentovat jako: Název/adresa URL" nebo "Anonymní", ale v tom případě se, prosím, na konec vašeho komentáře podepište. Děkuji.

 
}