11. září 2015

VAŘENÍ S WULAN: Bubur kacang ijo, "kaše" ze zelených fazolek

Už při čtení nadpisu jste se možná pozastavili nad tím, jak vlastně taková kaše chutná. Ve skutečnosti vlastně ani nejde o kaši v pravém slova smyslu, ale spíš hodně rozvařené mungo fazole v kokosovém mléce. Tento jednoduchý recept jsme pro vás připravily společně s Wulan, sympatickou mladou paní dříve ze západní Jávy, nyní z Moravy.


Jde o velice jednoduchý recept, kdy nejvíce času zabere vaření fazolek. Pro naše evropské chuťové buňky můžou být výsledné chutě poněkud zvláštní, ale když jsme s Wulan naservírovali tento "dezert" u mě doma, nikdo z rodiny neřekl, že by mu nechutnalo. Naopak si i přidávali. :) 

bubur = kaše; kacang = fazole; ijo = zelený

Když jsem hledala na internetu nějaké ty obecné informace o tomto pokrmu, na jakýchsi stránkách o vaření na mě vyskočilo přes tři tisíce osm set receptů bubur kacang ijo. Setkáte se také s názvem bubur kacang hijau (jedná se o spisovnou variantu, hijau znamená "zelený") či burjo - Indonésané zkratky milují, a tak se není čemu divit, že i jméno tohoto jídla má svoji zkrácenou verzi. Wikipedie, jakožto nejspolehlivější zdroj píšící o tomto pokrmu, píše, že pochází z Indonésie a Malajsie a bývá oblíbený na snídani, ale i na svačinu či pozdní večeři. Podle mě jde o něco, co je určitě vhodné jíst i během ramadánu (v noci, samozřejmě), protože je to hodně sladké a doplní to energii.

Zatímco u nás byla tato bubur podávaná samostatně, bez přílohy, existuje bezpočet různých variant, kterými jídlo ozvláštnit. Wulan ve videu říká, že se dá kaše zajídat toastovým chlebem (což mi přijde hodně neindonéské), ale rýže se k tomu nehodí. Nejšílenější mi přijde kombinace s durianem, kterou jsem objevila na internetu. Přiznám se, že k tomu bych asi taky musela sbírat odvahu. Někdy se jí také s červenou rýží, banánem či jackfruitem a čím víc cukru se použije, tím líp. Pokud si na indonéské ulici burjo objednáte a budete ho chtít "zabalit", pravděpodobně vám jej nalijí do igelitového sáčku, zavážou na uzlík a když budete hodní, možná dostanete i brčko. 

Ale nyní už k samotnému receptu. Na postup se můžete podívat ve videu a pod ním jsem pro vás připravila recept, podle kterého Wulan vařila. Pokud byste si ho doma chtěli vyzkoušet, není problém - všechny použité suroviny bez problémů seženete na vietnamské tržnici. 

(pokud se samy neobjeví české titulky, je potřeba je dole vpravo aktivovat)

Recept:
600-700ml kokosového mléka
400-450g nevařených mungo fazolí
500g palmového cukru
1 lžíce vanilkového cukru
1,5 lžičky soli
1-1,5l vody

Postup: Fazolky omyjeme a dáme do hrnce s vodou. Ty fazolky, které ihned vyplavou na hladinu, odstraníme, protože ty by nebyly dobré. Vaříme do změknutí a po pár minutách přidáme i palmový a vanilkový cukr a sůl. Když jsou fazolky měkké, přidáme kokosové mléko (mícháme pomalu!) a vaříme ještě asi deset minut, aby se fazolky trochu rozvařily. Pokud chceme jíst s ovocem, vložíme nakrájený banán, durian či jackfruit do misky a zalijeme "kaší". Pokud chceme jíst s chlebem, buď ho můžeme přikusovat, nebo ho můžeme také položit do misky a nechat ho zalít. Jak je vidět ve videu, nejedná se o klasickou kaši, spíš o rozvařené fazole s "omáčkou". :) 

Doufám, že jste se dozvěděli zase něco nového a že třeba i vyzkoušíte doma. Je to sice sladká bomba, ale budete překvapeni, jak dobře to chutná. Mungo fazole jsou v Indonésii hodně oblíbené, já například nedám dopustit na mungo zmrzlinu, o které jsem kdysi psala zde.
Publikováno:

Nikol Šenkyříková (Autorka)

Mé jméno je Nikol, ale na internetu mě můžete najít také pod přezdívkou Nikolas. Jsem absolventkou oboru Indonesistika, který se zabývá komplexním studiem Indonésie (od etnologie, přes politiku až po jazyk). Rok 2013/14 jsem strávila na Bali, kde jsem studovala indonéštinu v rámci programu Darmasiswa. Na těchto stránkách zaznamenávám své zážitky a postřehy z indonéského prostředí a funguji jako průvodce po Bali, Lomboku, Jávě a dalších.

2 komentářů:

  1. Proč né všechno se má zkusit Markéta

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Určitě! Navíc, když je to recept o pár ingrediencích. :)

      Smazat

Pokud nemáte účet Google, vyberte možnost "Komentovat jako: Název/adresa URL" nebo "Anonymní", ale v tom případě se, prosím, na konec vašeho komentáře podepište. Děkuji.

Coprights © 2013 - 2018 Nikol Haris Šenkyříková, Blogger Templates Designed By Templateism | Templatelib