24. listopadu 2015

Jak si vzít Indonésana, 2. část: Indonéské úřady před svatbou

V první části tohoto seriálu jste si mohli přečíst informace o tom, co vše je potřeba vyřídit před odletem do Indonésie. Nyní se podíváme na to, jak postupovat, pokud už jste první část úspěšně zvládli. 


Stejně jako minule doporučuji tyto články: Svatba v Indonésii - jak přemoci úředního šimla a Postup při ověřování listin vydaných nebo ověřených orgánem ČR pro jejich použití v cizině a Getting Married in Indonesia - Information for Indonesian/Expat Couples

!POZOR! Vypadá to, že v roce 2019 už je proces úplně jiný než v době, kdy jsem psala tento návod. Doporučuji stáhnout tyto tři soubory, které mi zaslala paní Klára, která se v Indonésii vdávala letos. Moc jí děkuju, že se rozhodla podělit se o své zkušenosti. Jedná se o tyto soubory: Postup ; Registrasi penjamin ; VITAS - Visa Tinggal Terbatas

Jak postupovat

Po příjezdu do Indonésie již držíte v ruce legalizované a přeložené dokumenty z ČR a nastává čas dostat povolení ke sňatku v místě, kde se bude konat. Pokud je to možné, je lepší vybrat místo pokud možno ve větším městě, protože pokud se budete brát na venkově jako my, budete mít všechno složitější a pravděpodobně zaplatíte více peněz. Vaše indonéská polovička začne všechno pravděpodobně zařizovat už před tím, než do země přiletíte. Je dobré informovat se na místním úřadě, co všechno bude potřeba.

V první řadě je nutné vyřešit problém odlišného náboženství. Možná už tak učiníte v ČR, možná se vás to ani netýká, ale pokud jste odlišného vyznání, musíte jej sjednotit. Dá se říct, že v podstatě v otázce náboženství následuje žena svého budoucího manžela, ale v případě islámu budete muset přistoupit na islám i vy, neboť Indonésie je zemí s největší muslimskou populací na světě, a tak je asi hodně nepravděpodobné, že by se vám podařilo přesvědčit muslima ke konverzi. Každopádně pokud budete konvertovat k jakémukoli z šesti uznávaných náboženství, je potřeba obdržet certifikát, se kterým zajdete do Kantor Urusan Agama (KUA) v případě islámu, nebo Kantor Catatan Sipil v případě kteréhokoli jiného náboženství. Je to důležitý krok bez kterého nebude svatba možná. Konverze by měla být zdarma.

V KUA nebo Kantor Catatan Sipil v místě svatby také dostanete povolení ke sňatku. V tuto dobu už je potřeba mít domluvený obřad, aby bylo možné doložit, že se v tomto místě bude opravdu svatba konat. Samotné povolení ke sňatku stojí Rp. 600.000 a dostanete i daňový doklad. V této fázi budete potřebovat všechny dokumenty vyřízené v ČR - pas s platným vízem, rodný list, osvědčení o právní způsobilosti uzavírat manželství, certifikát o náboženské příslušnosti a kopie pasu obou rodičů. Ze strany vašeho indonéského partnera to pak bude jeho KTP, Kartu Keluarga a kopie KTP obou jeho rodičů. Doporučuji si každý dokument okopírovat a originál dávat pouze k nahlédnutí.

Mohou taky vyžadovat povolení od otce nevěsty ke sňatku, pokud není přítomen. V mém případě naštěstí stačilo vyplnit jeden formulář, ve kterém jsem předala zodpovědnost z mého otce na tzv. wali, který během obřadu otce zastupoval. Tento wali (většinou šéf z daného úřadu nebo starosta) si samozřejmě za tuto práci řekne nějaké peníze. Na tuto částku už doklad nedostanete, ale pamatujte - snažte se smlouvat. Nám smlouvat nešlo vůbec (úskalí svatby na vesnici, jak už bylo řečeno výše) a zaplatili jsme Rp. 1 500 000.

Pokud se rodiče zúčasní, je nutný souhlas otce nevěsty ke svatbě a během ní (pokud se jedná o muslimský sňatek) bude přítomen.

V této fázi příprav je také dobré myslet na předmanželskou smlouvu. Ta musí být sepsána s místním notářem. Předmanželská smlouva má spoustu výhod, zejména může zajistit vlastnictví pozemku na území Indonésie či převod majetku na vás v případě smrti vašeho indonéského partnera. My jsme za smlouvu zaplatili Rp. 2 000 000, ale byla to velice výhodná cena. Pravděpodobně vás tento papír bude stát okolo Rp. 3 000 000 až 4 000 000. Více informací v tomto článku: Prenuptial Agreements for Mixed Marriage Couples

Poté už vám nic nebrání sňatku. Přeji hodně štěstí!

Jak si vzít Indonésana, 3. část: Indonéská příprava na registraci sňatku v ČR
Jak si vzít Indonésana, 4. část: Registrace sňatku v ČR
Jak na KITAS: Roční povolení k pobytu v IndonésiiPublikováno:

Nikol Šenkyříková (Autorka)

Mé jméno je Nikol, ale na internetu mě můžete najít také pod přezdívkou Nikolas. Jsem absolventkou oboru Indonesistika, který se zabývá komplexním studiem Indonésie (od etnologie, přes politiku až po jazyk). Rok 2013/14 jsem strávila na Bali, kde jsem studovala indonéštinu v rámci programu Darmasiswa. Na těchto stránkách zaznamenávám své zážitky a postřehy z indonéského prostředí a snažím se co nejvíce tuto nádhernou zemi propagovat.

1 komentářů:

  1. Uf, teda četla jsem to a kroutila u toho celou dobu hlavou ... :) už u prvního problému by jsem to všechno vzdala...! Fakt před tebou smekám, že jsi tohle všechno absolvovala.... Já bych se toho prostě bála... :)

    OdpovědětSmazat

Pokud nemáte účet Google, vyberte možnost "Komentovat jako: Název/adresa URL" nebo "Anonymní", ale v tom případě se, prosím, na konec vašeho komentáře podepište. Děkuji.

Coprights © 2013 - 2018 Nikol Haris Šenkyříková, Blogger Templates Designed By Templateism | Templatelib