Jak si vzít Indonésana, 3. část: Indonéská příprava na registraci sňatku v ČR

Tato část seriálu o česko-indonéském sňatku přináší podrobný návod, jak postupovat, pokud už máte samotnou svatbu za sebou a chystáte se všechno patřičně legalizovat. 


Pokud už máte po svatbě, gratuluji. Mohlo by se zdát, že to nejtěžší už máte za sebou. Ale naopak, ta nejkomplikovanější část teprve nastává. 


Předchozí kroky:

Hned po svatbě si všechny dokumenty okopírujte. Budete nyní mít dva úkoly - legalizovat buku nikah (oddací knížku) a požádat o KITAS (Kartu Izin Tinggal Terbatas - Povolení k omezenému pobytu). Žádosti o KITAS se budu věnovat v samostatném článku. Pokud víte, že se hned po svatbě přestěhujete do Čech, týká se vás pouze část s buku nikah

Legalizace buku nikah

Buku nikah je malá knížečka, kterou dostanete po svatbě ve dvou vyhotoveních. Jeden je pro manžela, druhý pro manželku. Pokud je váš sňatek muslimský, budete ze všeho nejdřív muset zajít na KUA (Kantor Urusan Agama) v místě svatby, kde do buku nikah dopíší status před svatbou.  V případě, že se jedná o jiné náboženství, budete se pravděpodobně muset vidět na Catatan Sipil, ale tuto informaci si pro jistotu ověřte. Následně musíte knížku nechat okopírovat, sešít dohromady a poté na kopii dostanete razítko. Za tuto ověřenou kopii byste neměli platit vůbec nic. V našem případě si řekli o symbolický příspěvek, a tak jsme zaplatili 10.000 Rp. 

S ověřenou kopií se vydáte na Kementerian Agama (Ministerstvo náboženství), které sídlí na Jl. Thamrin 6, Kuningan, v sedmém patře. Jedná se o jednodenní záležitost a jejich razítko je taktéž zdarma. Budete potřebovat tyto dokumenty:
 • oba originály buku nikah
 • kopii buku nikah s razítkem z KUA
 • certifikát o náboženské příslušnosti
 • kopii vašeho pasu
 • kopii KTP vašeho manžela/manželky
 • povolení ke sňatku z ambasády
POZOR! Co se týče povolení ke sňatku z ambasády, nikde jsem se o této informaci nedočetla, ale muž na ministerstvu byl neústupný. Legalizované a přeložené dokumenty sloužící jako povolení ke sňatku z českých úřadů mu nestačily, ačkoli si myslím, že pokud už sňatek proběhl, není důvod dožadovat se nějakých dalších povolení. Muž však odmítl zavolat na ambasádu (kde mi řekli, že žádný takový dokument neexistuje), a tak jsem situaci vyřešila tím, že jsem si na ambasádě nechala vyhotovit ověřenou kopii přeloženého a v ČR legalizovaného Osvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství. Za tento dokument jsem zaplatila 865.000 Rp. Muži z ministerstva to však nejdříve nestačilo, ale když uviděl, kolik jsem za to zaplatila peněz a pochopil, že se s ním nebudu o ničem hádat, tak své snažení vzdal. Myslím, že šlo pouze o snahu o úplatek. V případě, že vás potká stejný problém, rozhodně si uschovejte doklad o zaplacení z ambasády

Následně se vydáte na Kementerian Hukum (Ministerstvo spravedlnosti), které sídlí na Jl. Rasuna Said Kav. 6-7, Kuningan, ve třetím patře. Zde budete překvapeni organizací a rychlostí. Proces trvá tři dny. Cena je 25.000 Rp. za kopii. Vyhotovte alespoň tři. Budete potřebovat:
 • oba originály buku nikah
 • tři kopie buku nikah s originálním razítkem z předchozího ministerstva
 • tři šestitisícové známky
 • kopii KTP
 • kopii pasu
 • papírovou složku v libovolné barvě
Až si ověřené kopie vyzvednete, vaše další cesta bude směřovat na Kementerian Luar Negeri (Ministerstvo zahraničí), které oficiálně sídlí na adrese Jl. Pejambon 6, ale už několik měsíců je přestěhováno na jinou adresu (tato informace na webu chybí), a to na Jl. Sisinga Mangaraja. Oproti organizovanému KemHum tu vládne chaos. Doba vyhotovení je jeden den, ale lepší je vyhradit si na to více času - v mém případě zapomněli dokument podepsat, a když jsem si pro něj přišla, šéf už nebyl v kanceláři. Cena je 10.000 Rp. za kopii. Budete potřebovat:
 • oba originály buku nikah
 • tři kopie buku nikah s originálním razítkem z předchozího ministerstva
 • tři šestitisícové známky
 • papírovou složku ve žluté barvě
Tímto uzavřete povinné kolečko po úřadech. Vaší poslední zastávkou bude česká ambasáda, sídlící na ulici Jl. Gereja Theresia, Menteng. Je lepší dát dopředu vědět, že přijdete, telefonicky nebo emailem. Na ambasádě následně ověřenou kopii superlegalizujete (vyhotovení je na počkání). Budete potřebovat ještě váš pas (nebo alespoň kopii). Cena byla 325.000 Rp. Aktuální ceník najdete zde: Konzulární a vízové poplatky

Se superlegalizovaným dokumentem se již můžete vydat do ČR. 

Tyto příspěvky by vás mohly zajímat:

4 komentáře:

 1. Obrovske diky za sdileni tvych zkusenosti a informaci ohledne tady tohodle sileneho procesu...v blizke dobe budu resit to stejne...:-)
  Zdravim z Vychodni Javy (puvodne od Olomouce) ;-)

  OdpovědětVymazat
 2. Takže teraz sa na ministerstvo spravodlivosti robí organizácia cez webstránku: http://legalisasi.ahu.go.id
  Kde sa uploadne fotografia dokumentu a potom sa čaká na potvrdenie.

  Adresa kde sa to potom ide zaplatiť a prevziať je tiež inde: Gedung CIKS, Jl. Cikini Raya no. 84-86, Cikini Menteng, Jakarta Pusat.

  A následná legalizácie na ministerstve zahraničných vecí sa robí cez appku, ktorá sa volá: Legalisasi Dokumen.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, chystam se to resit. Jak dlouho to prosimte trvalo?

   Vymazat
  2. Jarda Stedron: Co konkrétně? Celá tato část procesu? Odhadem asi dva týdny.

   Vymazat

Pokud nemáte účet Google, vyberte možnost "Komentovat jako: Název/adresa URL" nebo "Anonymní", ale v tom případě se, prosím, na konec vašeho komentáře podepište. Děkuji.

 
}