28. března 2016

Omed-omedan: Výjimečný rituál plný polibků

Událost, která se koná pouze na Bali, pouze v jednom městě, pouze v jedné jeho části a pouze jeden den v roce. Omed-omedan. Čas, kdy mládež zahodí zábrany, rodiče přivřou obě oči a ulicí se šíří polibky a objetí.


Omed-omedan je známý také pod názvem "the kissing ritual". Probíhá vždy následující den po Nyepi (balijském Novém roce) v Denpasaru. Účastnit se ho mohou pouze příslušníci Banjar Kaja Sesetan, kterým je méně než třicet let a ještě jsou svobodní.
Banjar je balijská administrativní jednotka, která by se dala také označit za sousedskou komunitu. Jsou to jednotlivé osady (či dnes už části města), ze kterých se skládala vesnice. Každý Balijec musí být členem nějakého banjaru. Muž následuje do banjaru jeho manželku a vystoupit z něj může jen v případě, že se z něj stane vdovec. 
Je to rituál se stoletou tradicí, který je nabitý optimismem a láskou. Princip je jednoduchý. Dívky se postaví na jednu stranu ulice, mladíci naproti nim. Uprostřed zůstane malý prostor, ve kterém se vždy na pokyn starších potkají jednotlivci z obou skupin a za hlasitého pobízení nadšeného davu se jeden druhému vrhají kolem krku. Netrvá to moc dlouho a už jsou od sebe zase odtrháváni - možná z tohoto důvodu zrovna název omed-omedan (v překladu "tahání" či "tahat"). Tento moment je umocněn ještě vodou, kterou na pár lijí ostatní přihlížející. Právě voda má sloužit k zahnání chlípných myšlenek, které by mohli účastníci mít. Ti se během hodiny až dvou různě prostřídají. Vlastně tak nějak každý s každou, každá s každým.


Ovšem celá tahle událost se netočí pouze okolo objetí a polibků. Nejdříve je potřeba se společně pomodlit a často je poté také předveden některý z tradičních tanců (bývá to zpravidla tanec janger, kterému se říká "tanec mladých"). Tento rituál je v současnosti dodržován spíše z toho důvodu, že má mladá generace příležitost se s někým seznámit a často se zde tvoří nové páry. Nejde však o hinduistickou seznamku. Původní tradice praví, že kdysi vznikl boj mezi prasetem a sviní, kteří od sebe nakonec museli být odtrženi. Omed-omedan je symbolikou právě pro onen boj. Lidé ze Sesetan věří, že si tím zajistí zdraví, prosperitu a uchrání vesnici (dnes již část města) před smůlou. 


Je to zajímavá podívaná a pokud se přijdete podívat, naprosto vás ta atmosféra pohltí. Neberte si však nic, co by se nemělo namočit - protože i jako přihlížející budete celí mokří. Je vidět, že lidé z tohoto banjaru si umí první den po Nyepi pořádně užít. 
Publikováno:

Nikol Šenkyříková (Autorka)

Mé jméno je Nikol, ale na internetu mě můžete najít také pod přezdívkou Nikolas. Jsem absolventkou oboru Indonesistika, který se zabývá komplexním studiem Indonésie (od etnologie, přes politiku až po jazyk). Rok 2013/14 jsem strávila na Bali, kde jsem studovala indonéštinu v rámci programu Darmasiswa. Na těchto stránkách zaznamenávám své zážitky a postřehy z indonéského prostředí a funguji jako průvodce po Bali, Lomboku, Jávě a dalších.

0 komentářů:

Pokud nemáte účet Google, vyberte možnost "Komentovat jako: Název/adresa URL" nebo "Anonymní", ale v tom případě se, prosím, na konec vašeho komentáře podepište. Děkuji.

Coprights © 2013 - 2018 Nikol Haris Šenkyříková, Blogger Templates Designed By Templateism | Templatelib