Ty pravé appky pro cestovatele (nejen) do Indonésie

Chytrý telefon je dnes při cestování velice šikovným pomocníkem. Přiznejme se, kdo z nás si cestování bez mobilu nedokáže skoro ani představit? Upřímně, i když s sebou většinou beru i velký foťák, v některých situacích raději sáhnu po telefonu. V zemích jako Indonésie jsou navíc velice levné datové balíčky, a tak můžete neustále využívat mapy, dávat hlášení příbuzným, kteří se o vás bojí, nebo využívat některou z aplikací, které vám usnadní či zpříjemní cestování. Dnes pro vás mám deset tipů, čím si svůj mobil vybavit.

Jelikož nemám iPhone, dávám pouze odkaz na stažení na Google Play. V Apple Store si je budete muset bohužel vyhledat sami.

1. Záznam vaší cesty

Patříte mezi ty, kteří si rádi vedou o svém cestování zápisky, ale nechtějí s sebou tahat diář a pak všechno doma znovu přepisovat do elektronické podoby? Pak by vás mohla zaujmout právě appka Polarsteps, která je jednoduchá, rychlá a pomůže vám vytvořit přesný záznam vaší cesty. Sleduje vaši polohu, umožňuje přidávat fotky a výsledek můžete buď sdílet s ostatními nebo si všechny zápisky stáhnout. Můžete se inspirovat i u dalších cestovatelů a sledovat i zajímavé statistiky (kolik států jste projeli, kolik času vám to zabralo, kde nejdál jste byli...). 

2. Tipy na cesty 

Dobré tipy na cesty můžete sledovat v aplikaci iDiscover City Walks, která je jednoduchá, přehledná a některá místa opravdu stojí za to. Navíc máte k dispozici mapu, která vám ukáže, kudy se v dané lokalitě pohybovat a co vše zajímavého přitom vidět. Existuje varianta Jáva (která je podle mě lepší) a Bali (která potřebuje ještě trochu doladit). 


Jste na cestách a nemáte čas projíždět celý internet pro získání tipů na zajímavá místa v souostroví? Pak si stáhněte aplikaci 100 you must see in Indonesia. Sice je jen v angličtině, ale obsahuje zajímavé tipy, které se dají i filtrovat podle vašich zájmů - pláže, hory, kultura...

3. Zapisujte si výdaje

Cestování dokáže být pěkně nákladné. Když nemáte přehled o svých financích, většinou utratíte mnohem víc peněz. S appkou jako je Monefy se ale nemusíte nijak omezovat, jen můžete jednoduše zkontrolovat, za co utrácíte nejvíce. A věřte mi, že to pomáhá. Člověk někdy neví, za co vlastně zbytečně rozhazuje - to je ten jeden kokos támhle, zmrzlina tady, maličkosti, suvenýry, masáže... všechno je to neuvěřitelně levné, pro Evropana lákavé, ale ve výsledku to naroste do vysokých částek. Super je, že si můžete vytvořit vlastní kategorie s vlastními názvy a zvolit měnu (popř. mít i víc než jednu, což se hodí, pokud nejste dlouhodobě na jednom místě). Klasická varianta je dostačující, já jsem si po pár měsících zakoupila Pro verzi. 

4. Nepoužívejte taxi

Pokud hned po příjezdu koupíte místní sim kartu s internetem, vše se vám tím neskutečně usnadní. Můžete se například úplně vyhnout klasickým taxi, které jsou zbytečně drahé a často se, alespoň tady v Indonésii, snaží zákazníka okrást. Máte na výběr ze tří skvělých aplikací. Nejznámější je Uber, který je rozšířený i v Evropě. Výhoda Uberu je v tom, že řidič, kterého si objednáte, neví, kam chcete jet. Tedy si nemůže moc vybírat (pokud například chcete dlouhý přejezd, což se ne každému chce absolvovat). Ale jako nevýhodu vidím to, že se finální částka může měnit v závislosti na času stráveném v autě, takže při dopravní zácpě může cena trochu vyskočit. Také se mi stalo, že řidič spoléhal na to, že jako běloška neznám cestu, a tak schválně jel oklikou, aby dostal víc peněz. Ale jsou to spíš výjimky, jen je dobré dávat si na toto pozor. V aplikaci stačí jen zadat místo vyzvednutí, přibližnou lokalitu, kam chcete jet a vybrat si typ vozidla (motorka, auto...). Platit můžete hotově nebo kartou. Vše je bezpečné. 


Další z možností je Grab, který pochází z Malajsie. Od Uberu se liší tím, že přímo zadáte místo, kam chcete jet, a podle toho se zobrazí fixní cena. Můžete si taktéž vybrat mezi motorkou, autem, ale také taxíkem či jakousi formou moto-stopu (to je docela novinka, ještě je v beta verzi, ale myslím, že se postupně taky rozšíří), což se trochu podobá spolujízdě typu Blablacar. U Grabu je skvělé, že čím častěji jezdíte, tím více slev dostáváte. Dá se dost ušetřit a většinou je levnější než Uber. Taky se mi líbí, že si můžete nabít kredit, který pak čerpáte, takže nemusíte platit hotově a zároveň se nemusíte bát, že se vám bude částka přímo strhávat z karty, jako je tomu u Uberu. Dá se v pohodě dobíjet i z české karty. Také je možné řidiče kontaktovat přímo přes chat, který je v appce nově k dispozici. Nestane se vám tedy, že byste se nemohli spojit nebo museli řešit, kde rychle dobít kredit (někteří řidiči nechtějí utrácet a prostě sami nezavolají - to se mi občas stane u Gojeku i Uberu). 


Ale stoprocentní jedničkou je pro mě Gojek. To je vlastně velice podobná aplikace jako Grab, fungující na stejném principu, ale pochází přímo z Indonésie a má mnoho výhod. Kromě odvozu na motorce nebo autem si také můžete objednat jídlo (go-food), poslat balíček (go-send), koupit si vstupenky (go-tix) nebo si třeba objednat masérku či kadeřnici až do domu. Pokud budete v Jakartě, aplikace má taky skvělý rozpis jízdních řádů autobusů TransJakarta. Stejně jako u Grabu můžete mít nabitý kredit (go-pay) a jízdné je pak podstatně levnější. Za odjeté jízdy navíc dostáváte body a můžete tak získat zajímavé slevy, například i na různé turistické atrakce nebo hotely. 


Pozor - pokud budete v hodně turistických oblastech (na Bali například Ubud či Uluwatu), může se stát, že řidič tuto cestu odmítne, protože mají na daném místě online řidiči zákaz. To víte, klasickým taxikářům se nelíbí, že je někdo schopný dostat se na mnohem nižší ceny než oni. Za vyzkoušení ale rozhodně nic nedáte a navíc je tu mnohem více míst, kde vše funguje perfektně. 

5. Jak na letenky

Na vyhledávání letenek používám Skyscanner. Většinou totiž ukáže všechny dostupné možnosti a je tak pro získání přehledu tou nejlepší webovou stránkou / aplikací. Můžete v něm zobrazit i ceny za celý měsíc a vybrat nejlevnější možnost. Také se dá vyhledávat bez konkrétního cílového letiště, takže pokud máte rádi dobrodružství a nejste vázaní místem, můžou vás čekat dost zajímavé a nečekané zážitky. Letenku pak vždy kupuju přes dané aerolinky. 


Tady v Indonésii se občas stane, že při koupi nemůžete uplatnit českou kartu. V tom případě pak volím aplikaci (taky webová stránka) Traveloka, která nabízí stejnou cenu jako aerolinky a kolikrát i zajímavé slevy za kupóny. Rezervace zabere pár kliknutí a většinou českou kartu vezme bez problémů. Pokud by to i tak nešlo (například let. společnost Citilink akceptuje jen místní karty), můžete jako způsob platby zvolit obchod Indomaret nebo Alfamart, kde jen ukážete číslo rezervace a zaplatíte hotově - tyto obchody jsou na každém rohu. Traveloka nabízí taky jízdenky na vlak nebo ubytování. 

6. Whatsapp

Kdo by neznal Whatsapp... Možná si ale řeknete, že při cestování je aplikace na chat a volání trochu zbytečná, ale opak je pravdou. Poslouží vám jako nejlepší spojení s domovem a konkrétně v Indonésii, kde je mobilní internet velice levný, vám poslouží i při kontaktu s místními - různé půjčovny motorek, dokonce i hotely, kamarádi... všichni používají právě Whatsapp. V Evropě je dost populární i Viber, ale ten tu skoro nikdo nezná. 

7. Slovníček

I když se budete spoléhat na angličtinu, znát pár slovíček v místním jazyce se vždycky hodí. Kamus Inggris Offline je podle mě jednou z nejlepších aplikací s indonéským slovníkem. Vyhledávání je rychlé, obousměrné a je tu taky k dispozici docela dobrý překladač a dokonce gramatika - ale to už je spíš pro ty, kteří plánují dlouhodobý pobyt. 

8. Jak na ubytování

Pokud po souostroví cestuju sama, ubytování si nikdy nerezervuju předem. Pokud jedeme s turisty, tak většinou vybíráme hotel den dopředu. Osvědčený je samozřejmě Booking.com, ale někdy má zbytečně vysoké ceny, a tak se dívám občas i do aplikace Agoda, která funguje na stejném principu, ale často vyjde levněji a zdá se mi, že má mnohem více nabídek na základní ubytování typu homestay nebo hostel. 

9. Offline i online mapy

Vyzkoušela jsem několik offline map, ale nejlepší jsou stejně Mapy od Googlu. Můžete si stáhnout libovolnou část i offline a líbí se mi, že si sami můžete vybrat, jak velký kus mapy to bude, podle místa ve vašem úložišti.


Pokud rádi lozíte po horách a vyhýbáte se turistickým trasám, bude se vám hodit Viewranger, který sice potřebuje připojení k internetu, ale nabízí různé cesty a stezky i na méně známé kopce a hory. Kromě toho se můžete inspirovat trekem, který tam občas někdo nasdílí. Aplikace má možnost přihlášení, ale je dobré, že pokud se přihlašovat nechcete, můžete ji používat i tak. 

10. Info o zemětřesení

Zemětřesení může být nečekaným nebezpečím, které vám dokáže úplně změnit dovolenou. Navíc Indonésie leží na rozhraní dvou tektonických desek a díky tomu jsou zemětřesení poměrně častá. Většinou nejsou nijak velká, maximálně pocítíte krátký záchvěv půdy, ale už jen pro zajímavost je dobré mít v telefonu aplikaci, která vás o aktuální situaci informuje. Za mě je určitě nejlepší Earthquakes Tracker, která má v přehledu informace z celého světa, ale varování si můžete nastavit jen na konkrétní lokalitu. 


A jaké aplikace používáte při cestování vy? Nebo snad zastáváte názor, že je nejlepší mobil nechat naspodu batohu a vytáhnout zase až na letišti?

Tyto příspěvky by vás mohly zajímat:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Pokud nemáte účet Google, vyberte možnost "Komentovat jako: Název/adresa URL" nebo "Anonymní", ale v tom případě se, prosím, na konec vašeho komentáře podepište. Děkuji.

 
}