Výlet lodí z Floresu na Lombok - na Komodo trochu jinak

Chtěli byste vidět komodské draky, ale nechce se vám kvůli tomu přelétat na Flores a pak zase na Bali? Existuje skvělý způsob, jak si užít pár dní na moři, navštívit přitom Komodo a ještě si zašnorchlovat a udělat pár krásných fotek bez turistů. Takže pokud netrpíte mořskou nemocí nebo nemáte hrůzu z plavby lodí, pak je následující článek právě pro vás.


Dnes už je mnoho společností, které výlety lodí zajišťují. V závěru článku proto přináším pár tipů, jak si mezi nimi vybírat. Nejdříve se ale pojďme podívat na to, co přesně vás při tomto typu výletu čeká. 

Varan komodský je největší žijící ještěr na světě. Ve volné přírodě ho můžete potkat pouze na ostrovech Komodo a Rinca, které se nachází ve východní části Indonésie. V poslední době sem přijíždí mnoho turistů, aby toto nebezpečné zvíře viděli na vlastní oči. Ceny se však za několik let radikálně zvedly a chování "draků" se změnilo. Na turisty jsou již zvyklí, většina z nich se jen povaluje u vchodu do parku a při treku se jich dobrovolně ukáže jen velice málo. Někdy na ně nemusíte mít štěstí vůbec a budete se muset smířit jen s těmi lenochy, kteří vítají návštěvníky. 


Vzpomínám si, že v roce 2010, kdy jsem toto místo navštívila poprvé, tu byl klid a ceny byly tak třetinové. Tenkrát jsme si v přístavu domluvili vlastní loď, která nás tam odvezla a pak nás zase přivezla zpátky. Smlouvalo se snadno. Nyní je situace jiná, místní už chápou, jaký mají v ostrovech potenciál, a logicky se toho snaží co nejvíce využít. Stále je mnoho možností, jak sehnat loď za dobrou cenu přímo v přístavu městečka Labuan Bajo, ale osobně všem spíš radím, aby si zaplatili výlet z jednoho místa na druhé a nemuseli se tak do stejného přístavu vracet. 

Když totiž přijedete do Labuan Bajo na ostrově Flores a pak se tam zase vrátíte, budete muset řešit letenky, což znamená další výdaje. Pokud se ale rozhodnete pro tento typ výletu, nalodíte se na Floresu a vystoupíte o pár dní později na ostrově Lombok. 

ostrůvek Keramat obejdete za pár minut

Dá se to samozřejmě udělat i obráceně. Většina společností nabízí trochu odlišné programy pro každý směr. Dělají to proto, že nabízí i baliček tam-a-zpět, takže potřebují nalákat na bohatý program. Ve své podstatě ale vždy uvidíte podobná místa - navštívíte Komodo nebo Rincu, zastavíte se na skvělém místě pro šnorchlování, projdete se na parádní vyhlídku a uvidíte vodopád. Standardní program je na 2 dny a 1 noc nebo 3 dny a 2 noci. Jak ale můžete vidět níže, možností je mnohem více.

Je skvělé, že cenově je tento typ výletu dostupný i baťůžkářům, kteří nechtějí zbytečně utrácet. Pokud chcete komfort, připlatíte si za kajutu. Pokud vám jde hlavně o cenu, pak dostanete pouze matraci, polštář a deku a přespíte na horní palubě spolu s dalšími turisty. Já jsem vyzkoušela tuto variantu a byla jsem spokojená. Kajuta je fajn pokud opravdu chcete být sami nebo máte děti, ale pro sólo cestovatele či baťůžkáře je úplně dostačující spát na palubě. Moře je klidné, je ticho a v noci jsou krásně vidět hvězdy či světélkující plankton ve vodě.

V ceně je samozřejmě strava - třikrát denně dostanete teplé jídlo. Voda je zdarma, ostatní nápoje si musíte platit. Na jedné lodi se většinou sejde okolo deseti až patnácti lidí.

Já jsem poprvé jela na trase Labuan Bajo / Flores - Lombok. Byla to ta nejkratší možná varianta. Nalodili jsme se okolo poledne, ale popojeli jsme z přístavu pouze kousek dál, kde jsme zůstali až do rána. V noci jsme měli menší párty, která byla ale opravdu symbolická a brzy skončila, což bylo skvělé, protože osobně nemám ráda tento typ organizované zábavy. Brzy ráno, ještě před východem slunce, jsme vyrazili na ostrov Rinca. Pokud cestujete s někým, kdo o komodské draky moc nestojí, může na vás počkat na palubě, jako jsem to udělala já (už jsem je znovu nepotřebovala vidět). Trek na Rinci trvá přibližně hodinu. Vstupné se platí zvlášť.

Poté jsme se přesunuli na Gili Laba, což je malý ostrov, který je oblíbený pro svou členitou krajinu a například na Instagramu se stal jedním z nejvíce fotografovaných míst východní Indonésie. V jednom místě se téměř propojuje s druhým ostrovem, čímž se vytvořil jen úzký průliv. Pro ty, kteří nemají zájem vystoupat si nahoru na kopec a pokochat se krajinou, je tu možnost šnorchlování. Když jsme se nakonec pokochali krásným západem slunce, pokračovalo se v cestě.

Dále se jelo celou noc. Po levé straně jsme celou dobu měli ostrov Sumbawa, po pravé straně jsme míjeli ostrov Sangeang, na kterém se nacházejí dvě aktivní sopky - Doro Api a Doro Mantoi, obě dosahující výšky necelých dva tisíce metrů.

Ráno jsme dorazili na ostrov Moyo, kde jsme navštívili malý vodopád, do kterého se dalo skákat po liáně. Malá procházka vesničkami každému prospěla a měli jsme možnost vidět něco málo z běžného života místních obyvatel. Další zastávkou pak byl maličký ostrůvek s bílým pískem a palmovým hájem, pulau Keramat. Ten je opět skvělý pro šnorchlování. Můžete si zkusit skočit do vody přímo z lodi, dát si levný čerstvý kokos nebo se jen tak opalovat na pláži.

Poté už jsme jen dopluli do přístavu na Lomboku, odkud nás připravený autobus odvezl do města Mataram (popřípadě do letoviska Senggigi). Tohle je však pouze jedna z alternativ. Možností je mnohem víc. Při cestě z Lomboku na Flores (tedy v opačném směru) se místo vodopádu kempuje a a večeří na pláži, místo ostrova Rinca je tam Komodo (osobně mám ale radši Rincu). Více denní plavby samozřejmě nabízejí více zajímavých míst, plus samozřejmě záleží, kdo cestu organizuje.

Na co si dát při výběru společnosti pozor

Jak už jsem zmínila výše, společností organizujících tento typ plaveb je neskutečně moc. Nejznámější je Perama, na kterou vás asi většina cestovatelů odkáže. Má ale vyšší ceny. Výlet, který jsem popsala výše, jsem absolvovala právě s Peramou. Ale na to, že je to společnost s dlouholetou tradicí, má poměrně staré lodě. Při výběru se určitě dívejte nejen na program, ale také si projeďte na internetu reference. Nenechte se zlákat tou nejlevnější nabídkou, ale zároveň nespoléhejte na to, že cena vypovídá o kvalitě. 

Ceny se pohybují v přepočtu přibližně od dvou a půl tisíc korun, což je levnější než si kupovat letenku a zajistit si jednodenní výlet v Labuan Bajo, jak už jsem vysvětlila na začátku.


Tyto příspěvky by vás mohly zajímat:

1 komentář:

  1. Krásný výlet. Ještě jednou se tam vrátím při pohledu na mapu. Bylo by dobré do textu přiložit jednoduchou mapu pro orientaci. Zdraví Franta Alois.

    OdpovědětVymazat

Pokud nemáte účet Google, vyberte možnost "Komentovat jako: Název/adresa URL" nebo "Anonymní", ale v tom případě se, prosím, na konec vašeho komentáře podepište. Děkuji.

 
}