Sukabumi a okolí

Pokud se budete pohybovat po provincii Západní Jáva, určitě byste neměli vynechat oblast kolem města Sukabumi. Ačkoli tohle město samo o sobě moc turistických atrakcí nenabízí, stejnojmenné regentství zajímavými místy přímo překypuje. A protože jsem na Západní Jávě nějaký ten rok žila a vypěstovala si k ní zvláštní citové pouto, v dnešním článku si můžete o této nádherné oblasti mezi Bogorem a Bandungem přečíst víc.
Geopark Ciletuh
Možná už jste četli některé mé články, které zmiňují tuto část Indonésie. Například Jak cestovat po Jávě či Dobroty ze Západní Jávy. Dnes bych se ale ráda zaměřila zejména na přírodní krásy, které tato oblast nabízí. Když tento článek píšu, vzpomínám na loňské stanování s českou skupinkou a nejradši bych se zase vydala na nějaký krásný vodopád.

Nechce se vám číst? Pusťte si audioverzi:

Která místa neminout

Pro mě je tím samotným top v celé této oblasti bezpochyby záhadný kopec Gunung Padang, který je údajně největším megalitickým komplexem v Jihovýchodní Asii. Klasického turistu možná tolik neosloví, ale člověka, který se dokáže na chvíli zastavit a vnímat tamní atmosféru, bezpochyby ano. Tohle místo je opravdu tak nějak magické. Více si o něm můžete přečíst v samostatném článku, který jsem mu věnovala: Gunung Padang - megalitické naleziště plné záhad a mystiky

Pokud máte raději akčnější styl cestování než nasávání energie, pak se určitě musíte zastavit v přírodním parku Situ Gunung. Hned u vstupní brány je několik menších placů určených ke kempování, takže pro ty, kdo cestují s vlastním stanem, je tento park ideální. Mluvím z vlastní zkušenosti - loni jsme právě tam dvě noci stanovali. Jen tu hodně prší, a to i mimo období dešťů, na což se člověk musí tak trochu psychicky připravit. Samotný název parku je dost výstižný. Situ Gunung totiž znamená horské jezero. Celý park se nachází na úpatí sopky Pangrango a samotné jezero, podle kterého dostal park své jméno, leží ve výšce 850 m.n.m. Místo sice není nijak zvlášť velké a jeden celý den vám k jeho návštěvě bude s přehledem stačit, ale je tu mnoho možností pro procházky či krátké treky. Největším lákadlem se tu však pro místní turisty stal nově postavený visutý most, ze kterého jsou mimo jiné nádherné pohledy na deštný prales a malou říčku, která pod ním protéká.

Visutý most na Situ Gunung
Visutý most v parku Situ Gunung se v poslední době stal ikonou Západní Jávy. Nachází se ve výšce 161 metrů a je dlouhý 243 metrů, což ho dělá nejdelším visutým mostem v Indonésii. Dřevo, které bylo použito na jeho stavbu, pochází z ostrova Papua a od roku 2017 se do mostu a jeho okolí investovalo v přepočtu asi šest milionů korun. Ačkoli láká mnoho místních turistů, musí se dodržovat pravidlo maximálního počtu návštěvníků, což je 40 osob. 
Za mostem se nachází vysoký vodopád Sawer, který sice není vhodný ke koupání, ale bude patřit k těm, na které jen tak nezapomenete. To, co se mi na parku Situ Gunung líbí asi nejvíc, je čistota a odpadkové koše. A také upravené hlavní stezky a možnost "zmizet" po některé z menších cestiček a vydat se tak vstříc většímu dobrodružství. Tohle bylo mimochodem také první místo, kde se na mě kdy přisála pijavice. Člověk ani nemusí do hlubokého pralesa. 

Pro milovníky delších treků a výstupů na sopky bude možná zajímavější spíš zmiňovaný národní park Gunung Gede Pangrango, u kterého se Situ Gunung nachází. Tomuto parku, který má rozlohu 150 km², dominují dvě sopky - aktivní Gede (2 958 m) a neaktivní Pangrango (3 019 m), což je druhá nejvyšší sopka Západní Jávy. Nicméně v současnosti jsou tyto treky zavřené, aby se prý obnovil ekosystém. Od začátku dubna 2020 by měly být znovu zpřístupněny.

Když se vydáme na druhou stranu, tedy od města Sukabumi směrem na jihozápad, natrefíme na geopark Ciletuh, který od roku 2018 patří do seznamu UNESCO. Údajně se jedná o nejstarší skalní oblast na celé Jávě. Musím říct, že krajina je tu opravdu zajímavá. Tento geopark se nachází nedaleko přístavního města Pelabuhan Ratu a jsou z něj nádherné výhledy na celý záliv. Nachází se zde rozlehlá rýžová políčka, hory, řeky a spousta krásných vodopádů. Nejúžasnějším z nich je bezpochyby vodopád Cikaso vysoký 80 metrů, ale krásný je i Cikanteh či Cigangsa. Do geoparku je však potřeba vlastní auto nebo alespoň motorka, protože jinak může tu být cestování opravdu hodně složité. Nicméně, troufám si tvrdit, že tato oblast na Jávě nemá obdoby.
Geopark Ciletuh má rozlohu 1 260 km², což je pro představu skoro stejně jako má CHKO Beskydy. Nachází se zde 74 vesnic, několik přírodních rezervací či chráněných oblastí (kam patří například pláž Pangumbahan, kde se nachází chráněné mořské želvy, či tradiční vesnice Purwasedar, která je známá svým batikem).
Co se vodopádů týče, ještě poskočíme zpátky na východ k onomu megalitickému nalezišti - tam se totiž nachází moc pěkný a silný vodopád Cikondang. Ten na koupání není už vůbec, ale na to množství vody, které tu padá, stojí za to se zajet podívat, pokud se nacházíte poblíž.

vodopád Sawer
Mezi další zajímavá místa patří například krásné jezero Batu Bacan, které má zelenkavou barvu a je obklopené vápencovými skálami. Tady však opravdu platí, že samotná cesta je cíl, protože je velmi strmá, neupravovaná, plná kamenů a tak akorát pro jednu motorku. Na jezero se můžete podívat v tomto videu. Pokud milujete jeskyně, pak můžete navštívit Buni Ayu, ale myslím si, že pro nás Čechy zrovna tohle žádné lákadlo není, protože sami máme úžasné a rozlehlé krasové oblasti.

Mimo jiné jsou také v celé této oblasti rozlehlé čajové plantáže. O těch si můžete přečíst více v samostatném článku Dáte si doušek indonéského čaje?.

Populární je v této oblasti také rafting, ale přiznám se, že jsem ho zde nezkoušela. Pokud by někdo tuto zkušenost měl, budu ráda, když se o své zážitky podělíte v komentářích. Mimochodem, v roce 2015 si Česká republika přivezla devatenáct medailí z mistrovství světa v raftingu, které se konalo právě v Sukabumi.

Jak tu cestovat

Tak teď už víte, kam se v okolí Sukabumi podívat. Ale jak se tam vlastně pohybovat? Ruku na srdce, tohle je trochu větší výzva než například na Bali či v okolí větších turistických měst jako je Yogyakarta či Malang. Nepočítejte s tím, že vystoupíte z vlaku a hned si někde půjčíte skútr. Bohužel tohle je na Západní Jávě docela těžké. A jezdit se skútrem velké vzdálenosti bych vzhledem k šílené dopravě nedoporučovala. Takže jsou tu v podstatě dvě možnosti - jezdit jen veřejnou dopravou (ta je na celé Jávě dobrá a levná), nebo si na pár dní pronajmout auto s řidičem přímo v Jakartě. Tam se pohybují ceny od 600.000 IDR / den (včetně auta a benzínu). Na většinu míst se však dostanete i vlakem a následně ojekem (mototaxi). Jen počítejte s tím, že bude vše trvat podstatně déle a budete asi muset párkrát pořádně smlouvat.

Pokud se ale opravdu plánujete do této oblasti vydat, napište mi email - ráda vám dám bližší informace a poradím, co a jak.

jezero Situ Gunung
visutý most na Situ Gunung
Geopark Ciletuh
Gunung Padang
výhled na sopku Pangrango
čajové plantáže

Tyto příspěvky by vás mohly zajímat:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Pokud nemáte účet Google, vyberte možnost "Komentovat jako: Název/adresa URL" nebo "Anonymní", ale v tom případě se, prosím, na konec vašeho komentáře podepište. Děkuji.

 
}