Ads block

Přichází mi mnoho emailů s otázkami ohledně cestování na Bali, ubytování, výletů, jídla, zdraví a dalších témat, a proto jsem se rozhodla je všechny sepsat na jedno místo. Pokud tady nenajdete odpověď na svůj dotaz, klidně mi napište a pokusím se vám poradit.

Nenašli jste zde odpověď na svůj dotaz? Napište mi na avenikolas@gmail.com.

Obecné

1.  Jaká je optimální délka pobytu na Bali?
To je hodně individuální. Záleží na tom, jestli si chcete jen odpočinout u moře, zůstat v jednom hotelu a jen párkrát vyjet na nějaký výlet, nebo naopak máte dobrodružnější povahu a rádi byste procestovali ostrov víc po zajímavých místech než po plážích. V prvním případě si myslím, že stačí deset dní, v druhém případě se přikláním k minimálně dvěma týdnům. Ale nejdražší položkou je letenka, takže pokud máte čas, doporučuju tři až čtyři týdny a kromě Bali se zastavit i na sousední ostrov Lombok nebo Jávu. 

2. Jak je to s vízy do Indonésie?
"S platností od 10. června 2015 zrušila Indonéská republika vízovou povinnost pro občany České republiky, kteří hodlají zemi navštívit jako turisté a jejich pobyt nepřesáhne 30 dní." (http://myurl.cz/prohlaseni)

3. A co když chci přijet na více než třicet dní?
V tom případě existují dvě možnosti - koupit visa on arrival přímo na letišti (35 USD/30 dní) a poté si pobyt prodloužit na imigračním, nebo si v Praze na indonéské ambasádě zažádat o vízum na 60 dní.

4. A pokud jsem ze Slovenska?
Ani cestovatelé ze Slovenska už nemusí platit vízum, pokud se jedná o návštěvu o maximální délce 30 dní. Ale pozor, ne všechna letiště jsou zahrnuta. Více informací zde: mzv.sk

5. Kdy je nejvhodnější doba pro návštěvu?
Na Bali je období dešťů od konce listopadu do poloviny února, ale moje zkušenost je, že po Novém roce už prší mnohem méně (i když letos - 2016 - se pořádně rozpršelo právě až v lednu). Ale ani tak to není žádná hrůza - nejde o celodenní vydatný déšť, jako je tomu třeba na Sumatře. Přes letní prázdniny je tu turistická sezóna, takže já doporučuju buď březen/duben, nebo září/říjen. 

6. Je potřeba si dopředu domluvit hotel?
To záleží na tom, jestli chcete cestovat, nebo zůstat na jednom místě. Pokud cestovat, zamluvila bych si pouze první noc, abyste nebyli po příletu úplně dezorientovaní. Ale pokud není zrovna turistická sezóna (viz bod 5), nebudete mít problém sehnat hotel ani na poslední chvíli. Často je lepší jet "na prázdno", protože potom seženete ubytování s lepší cenou, můžete i smlouvat. Pokud ale chcete zůstat celou dobu na jednom místě, určitě si zařiďte hotel už z domova.

7. Kde je nejlepší hledat hotel? 
Využívám Agodu a Booking. Na Agodě mají širší nabídku levného ubytování, Booking má ale obecně větší výběr a delší tradici.


Booking.com
8. Můžu si někde uschovat zavazadla?
Ano, na letišti funguje úschovna. Cena je Rp. 35.000/den (údaj z 03/2015). Často není problém domluvit se i s hotelem - například, pokud si půjčíte motorku na tři, čtyři dny, a poté se zase vrátíte na stejné místo.

9. Jak se dopravit z letiště do hotelu?
Pokud budete mít nějaké lepší ubytování, pravděpodobně vám bude nabídnut i odvoz (často za nějaký poplatek). Pokud je to jen na vás, jeďte taxíkem. Kyvadlová doprava tu nefunguje. Na taxíky však pozor - chtějte vždy jen BlueBird (modrá auta s logem ptáka). Ostatní společnosti nejsou spolehlivé. Přímo na letišti najděte stánek BlueBird, který má fixní ceny po celém ostrově. V jiných případech pak používá taxametr. Pokud máte možnost připojit se k internetu, pak můžete využít ještě možnost objednání auta přes aplikaci, například Uber nebo Grab.

10. Eura, nebo dolary?
Věčná otázka. Samozřejmě dost záleží na aktuálním kurzu, ale obecně doporučuju spíše eura. S dolary můžete mít problém ve směnárně - pokud jsou moc staré, nebo naopak moc nové. Často na ně bývají dva rozdílné kurzy. Ať už si zvolíte cokoli, hlavně dávejte pozor ve směnárnách. Balijci mají velice rychlé a šikovné ručičky.

11. Jak je to s výběrem z bankomatů?
Bankomaty (ATM) jsou tu dostupné téměř všude. Existují desítky různých bank, ale asi jen polovina z nich podporuje visu. Takže to chce hodně kontrolovat, nebo ideálně mít dvě karty - jednu visa a jednu mastercard. Pokud nepojedete do malých vesniček, seženete bankomat téměř všude. Většinou vám vydá maximálně Rp. 1.500.000 - 2.500.000, ale dají se najít i takové, které vám vydají Rp. 3.000.000. Většinou jsou to ty, které nabízejí stotisícové bankovky. Dávejte si ale pozor, že bankomat v Indonésii vám nejdřív vydá peníze a až poté vrátí kartu. Je potom velice lehké ji tam zapomenout. Může se vám stát, že budete mít s výběry problém. Nevěšte hlavu, najděte si bankomat CitiBank, a ten by vám měl pomoct vždycky. 

12. Jaké jsou v Indonésii zásuvky?
Stejné jako u nás. Není potřeba žádná redukce.

13. Je lepší pořídit si místní simkartu? Jakou?
Pokud jedete více jak na deset dní, už bych doporučovala pořídit si lokální simkartu s internetem. Já momentálně využívám Telkomsel (8 GB internetu za 50.000 Rp.).

14. Kde mám hledat průvodce? 
Podívejte se do záložky "Další průvodci" nebo mi napište. Pokud plánujete hledat až po příletu na Bali, přečtěte si tyto osvědčené rady, které vám pomohou nenechat se nachytat.

Zdraví

1. Je potřeba očkování?
Do celé Indonésie není povinné žádné očkování, ale já si myslím, že žloutenka A+B a tyfus je něco, co by měl každý turista zvážit. Je to hodně o osobním názoru a přesvědčení, ale znám hned několik osob, které na Bali dostaly tyfus. Beru to tak, že je jednodušší se naočkovat a pak spoustu věcí neřešit, než jet "čistí", ale přemýšlet nad každým místem, kde se chcete najíst. Pokud jste z Brna, doporučila bych paní doktorku Danu Sedláčkovou, která se cestovní medicíně věnuje řadu let a dočkáte se u ní rozumnějších cen než ve velkých očkovacích centrech, kde se vám budou snažit vnutit i takové vakcíny, které absolutně nejsou potřeba. 

2. A co vzteklina?
Na Bali vzteklina hrozí víceméně jen od opic, které jsou ale téměř u každého chrámu. Pokud je však nebudete provokovat, nemělo by se vám nic stát. Stačí respektovat pravidla - sundat si před vstupem do chrámu všechny výrazné šperky, brýle, schovat igelitky a cigarety. Zbytečně je nekrmit (navíc tím aspoň nebudete podporovat ten místní byznys, kdy si koupíte předražený banán a nakrmíte tím jejich vlastního "mazlíčka"). Mimo Bali už bych doporučovala o očkování uvažovat. 

3. Je potřeba brát antimalarika?
Na Bali určitě ne. Nejedná se o malarickou oblast, a i pokud by bylo nějaké nepatrné riziko, pořád je lepší doufat, že vás to nepotká, než se dopovat takovým driákem, jakým jsou antimalarika. Celkem jsem v Indonésii strávila čistého času víc než rok a půl, cestovala jsem po Bali i mimo něj a nikdy jsem se ani nesetkala s někým, kdo by malárii dostal (vyjma Kalimantanu a Siberutu na Sumatře). 

4. Čím se chránit proti komárům?
Mám vyzkoušené, že evropské repelenty někdy nefungují, a proto nedám dopustit na Autan. Prodává se buď ve spreji, nebo jako krém. Seženete ho v každém obchodě. Můžete koupit také speciální spirálu (Baygon), která se zapálí a komáry odežene pryč. Po vzoru místních můžete mimo civilizaci vyzkoušet například citronovou trávu (rozmělnit v dlaních a potřít se). 

5. Jak na střevní potíže?
Obvykle beru jen několik prášků z Čech, které mám pro tu největší nouzi. Jíst hodně guavy (indonésky jambu), pít z ní džusy a za chvíli budete jako rybičky. :)

6. Jaké další nemoci mohou hrozit?
V poslední době je hodně probíraný virus zika, který je přenášen typem komára vyskytujícím se i v Indonésii. Dále samozřejmě i horečka dengue (taktéž komáři). 

7. Jaké si mám objednat cestovní pojištění?
Já osobně se vždy spokojím s tím nejlevnějším, které zároveň nabízí odškodné v případě úmrtí nebo vážného zranění. Levné kvalitní pojištění můžete vyhledávat níže.

Doprava

1. Když potřebuji taxi...
Pokud budete chtít jet taxíkem, stačí na něj mávnout na ulici. Určitě berte jen BlueBird (na Bali Pusaka), což jsou modrá auta s logem ptáka na dveřích. Mají taxametr. Můžete si je přes telefon i objednat na následující den. Více ale doporučuji stáhnout si aplikaci Grab, Uber nebo Go-jek. Jsou to levnější a pohodlnější varianty.

2. Auto, motorka nebo řidič? 
Záleží na tom, co preferujete - pokud komfort, volila bych auto, pokud dobrodružství a (hlavně) ušetřený čas, tak motorku, respektive skútr. Pokud jde o otázku, jestli si najmout místního řidiče, nebo sednout za volant sami, doporučuju první možnost. V Indonésii se jezdí vlevo a doprava je poněkud hektická. Navíc za každou nehodu může automaticky běloch. Rozhodně si myslím, že je lepší si připlatit za řidiče a mít o starost méně.

3. Co je to poloautomat (semi-manual)? 
Jedná se o motorku, většinou s obsahem 125 ccm, která má tři až pět rychlostí, ale nemá spojku. Výhody jsou ve výkonu a spotřebě, ale mezi nevýhody patří například malý úložný prostor a horší manipulace na špatných rozbitých cestách. 

4. Je potřeba mezinárodní řidičák? 
Ano. Na Bali stoprocentně, na ostatních ostrovech se bez něj pravděpodobně obejdete, ale je lepší to neriskovat. Na některých místech vám bez něj nepůjčí motorku, nebo jako řidič nepřejedete na trajektu. 

5. Jak se chovat na silnici?
To by bylo na samotný článek, ale velice stručně řečeno - přizpůsobte se stylu jízdy ostatních řidičů, používejte klakson, používejte blinkry (i když je místní tolik nevyužívají), pokud potřebujete jet pomaleji než většina místních, jeďte při kraji. A také noste vždy helmu, sledujte dění okolo sebe, nespoléhejte se na to, že ostatní mají své stroje pod kontrolou. Noste dlouhé oblečení a pevné boty. 

6. Jak se chovat, pokud mě zastaví policie?
Vytáhněte řidičák a techničák, může být potřeba i váš český řidičák. Hlavně buďte milí, pokuste se jim říct nějakou větičku indonésky a nepodplácejte - to považuju za velice důležité. Zaplatíte nakonec většinou stejnou cenu, ale už je jen na vás, jestli peníze putují na úřad, nebo policistovi do kapsy. Vždy si nechte vypsat bloček a zkontrolujte si částku. Drobné neshody se můžete pokusit vyřešit domluvou, ale pokuste se chovat k policistům vždy s úctou, aby neměli důvod vám vyhrožovat vyšší cenou. 

7. Kde si pronajmout motorku?
Existuje hodně dobrých půjčoven, nebojte si půjčit skútr klidně na ulici. Vždy si ale zkontrolujte, jestli všechno funguje, jestli jste dostali správný techničák a předem se dohodněte na ceně. O konkrétní kontakt na rental v Sanuru mi prosím v případě zájmu napište. 

8. Budu přelítat z Jakarty na Bali. Je lepší si koupit letenku předem?
Ano, vyhledejte si let přes Skyscanner.

Kultura

1. Kde všude a jak mám smlouvat?
Všude kromě kamenných obchodů, kde mají na zboží cenovky. Ale mnohdy se vám může podařit něco usmlouvat i v klasickém kamenném obchodě, jde však spíš o množstevní slevy atd. Smlouvejte hodně. Nebojte se toho. Neurazíte. Naopak jde o činnost, která se v rámci jakéhosi slušného chování při nákupu vyžaduje. Vždy začněte tím, že si stanovíte maximum, které jste ochotní za zboží dát. Tuto cenu neříkejte nahlas, ale naopak ji ještě podstřelte a řekněte mnohem nižší částku. 

2. Jak mám chodit oblečený/á?
Na Bali není třeba se nějak více zahalovat, ale pokud chcete cestovat tak, abyste byli v kontaktu s místními, chtělo by to se i na tomto ostrově oblékat rozumně (žádné výstřihy nebo minikraťásky). Na muslimských ostrovech bych doporučovala kalhoty pod kolena a tričko s krátkým rukávem. Vždy ale záleží na situaci, a tak buďte připravení na sebe mít co hodit.

3. Jak se mám odvděčit někomu, kdo mi pomohl?
Nejlépe cigaretou, nebo například pohledem z ČR s věnováním na zadní straně. Důrazně bych všechny chtěla požádat - nedávejte peníze. Balijci jsou už tak poměrně dost zkažení turismem. Tímto jen přispíváte k tomu, že se bude na ostrově všechno zdražovat. 

4. Dorozumím se tam anglicky?
Na Bali a ve větších městech na ostatních ostrovech ano. 

5. Musím se naučit základy indonéštiny?
Ne, ale bylo by to dobré. Uděláte si mnohem dříve přátele. Alespoň základní slova - umět poděkovat atd. 

6. Co mám od místních čekat?
Především to, že budete středem pozornosti. Každý se s vámi bude chtít fotit (pravda, není to už tolik časté jako na jiných ostrovech, protože zde je už opravdu hodně turistů), každý se vás bude vyptávat na osobní otázky (máte manžela/ku? máte děti? jakého jste vyznání? odkud jste? už jste jedl/a? kde nocujete? kam jedete? líbí se vám na Bali? kolik stála letenka? jaký máte plat? ...). Je dobré se zhluboka nadechnout a odpovídat. Jsou milí a budou se vám snažit pořád se vším pomoci, ale nenechte se napálit co se týče cen, Balijci jsou hodně na peníze. 

7. Jaká je tam náboženská situace? Na co si dát pozor?
Většina obyvatel jsou hinduisté, ale bezpochyby se setkáte i s mnoha muslimy a také s křesťany. Nemusíte se bát, situace je klidná. Všichni se vzájemně respektují. Zde je pouze jedna důležitá informace - pokud se vás někdo zeptá na náboženství, řekněte cokoli, ale neodpovídejte, že jste ateista. V Indonésii obecně totiž ateista rovná se komunista. A to není dvakrát dobrá vizitka. 

8. Jaké jsou zajímavé svátky?
Především Nyepi a následně po něm Omed-omedan ("líbací rituál"). Pokud budete mít štěstí, tak v únoru/březnu můžete zajet na Perang Api. Dalšími velkými svátky jsou Galungan a Kuningan. Více si přečtěte ve článku Události a svátky, které při cestě na Bali nevynechat.

9. Chci zajít do kostela. Který je nejlepší?
Na mši je nejlepší zajít do Paroki Roh Kudus v Denpasaru. Konají se denně, o víkendu i vícekrát. Mnoho turistů tam nezavítá a je to úžasný zážitek v nádherném novém prostředí.

10. Můžu vyvést cigarety do ČR?
Ano, na osobu 150 ks cigaret.

11. Chci potkat šamana. Na koho se mám obrátit a kolik to stojí?
Lidé, kteří vám budou tvrdit, že na Bali můžete potkat pravého šamana, prostě lžou. Zaprvé, tohle se stalo populárním tématem poté, co přišel do kin film Jíst, meditovat, milovat - takže si dokážete představit, jak se tím dal rozjet dobrý byznys. Zadruhé, pokud se dostanete k šamanovi přes agenturu, průvodce nebo hotel, můžete si být jistí, že je to podvodník. Ačkoli šamanismus na Bali samozřejmě ještě pořád je, lidé si tyto schopnosti stráží a jen tak někoho k sobě nepustí. Není jich mnoho a rozhodně to nedělají pro peníze. Pokud chcete opravdu potkat šamana, jeďte na Jávu nebo Sumatru a poptejte se místních někde daleko od turistických oblastí. Je důležité si uvědomit, že to není žádná atrakce. Jednou mi jeden místní kamarád hezky řekl - až to (šamana či jeho schopnosti) budeš potřebovat, přijde to k tobě samo. 

12. Jsou na Bali muslimové?
Ano, jsou. Jako turistu vás to však nijak neomezuje.

 
}