Ads block

Rozhodla jsem se umístit na své stránky seznam průvodců, které znám a můžu je jedině doporučit. Postupně ho budu aktualizovat. Pokud plánujete cestovat po Indonésii a nechcete jen úplně na vlastní pěst, jsou tito local guides nejlepší volbou. Mnohdy je lepší zaplatit si někoho, kdo vás provede, protože ani tištěný průvodce od Lonely Planet občas nestačí (například pro návštěvu tradičních odlehlých vesniček či speciálních událostí).


Můžu doporučit průvodce na těchto ostrovech: Sumba, Flores, Lombok, Sumatra a Bali.

Obecně platí: odkažte se při komunikaci na mě a dostanete slevu.

Mohlo by se hodit:
Jak si dobře vybrat průvodce?

Sumba

Daniel Bonat

Dany je velice příjemný člověk, který toho ví opravdu mnoho o místní kultuře. Pod jeho křídly navštívíte tradiční vesnice, kam turistů zavítá jen pár, dozvíte se toho hodně o víře marapu i o běžném životě Sumbánců. Ubytovaní budete v domě jeho rodičů, kteří tam mají dva útulné malé pokoje (ale plánují přistavovat další), a vařit pro vás bude jeho sympatická a stále usměvavá maminka. Dany mluví docela slušně anglicky a trochu německy.

email: dagi.bonat@yahoo.com
telefon: +628 523 838 1985
facebook: Daniel Bonat
adresa: Mareda Kalada no. 2, Elopada, Sumba Barat Daya, NTT, Indonesia

Flores

William Doi


Williama jsem poznala už před pěti lety a působil na mě jako stále usměvavý uvolněný chlap, byl velice přátelský. Sice jsme spolu necestovali, ale stále jsme v kontaktu. Na výběr má mnoho typů výletů a jeho programy jsou velice promyšlené. Mluví plynule anglicky.

email: welcometoflores@yahoo.comnebo wildoiyes@yahoo.com
telefon: +62 813 539 682 11 nebo +62 852 390 457 71
facebook: William William
web: welcome2flores.webs.com
adresa: Bajawa, Flores, Indonesia

Lombok

Mr. Suma
Pan Suma sice není průvodce, ale majitel hezkéhohomestay, nicméně pokud se rozhodnete zdolat gunung Rinjani, nebo jen potřebujete zajistit auto s řidičem či přespat na severu Lomboku, určitě ho kontaktujte. Je velice příjemný, umí mluvit anglicky a když ho večer u cigarety hezky poprosíte, třeba vás zavede ze svou maminkou, se kterou si můžete zkusit žvýkat betel, či vás doprovodí k nedalekému hezkému vodopádu Tiu Kelep.

telefon: +62 817 575 0889
web: www.rinjanitrekcompany.com
facebook: Rinjani Homestay
adresa: Rinjani Homestay, Senaru, Lombok Utara

Tam Tam


Mladý a věčně usměvavý kluk z Lomboku, který nejen že dokáže být dobrý průvodce, ale také je rád chodí po horách a je jedním z mála Indonésanů, kteří si opravdu uvědomují krásu své vlastní země a problém všude se válejících odpadků. Tam Tam umí plynule anglicky a i když se průvodcováním neživí, pokud hledáte místního, který vám ukáže zajímavá a méně známá místa a zároveň i poví hodně o své kultuře, určitě tohoto kluka neváhejte kontaktovat. Má za sebou i zkušenosti z Gili Trawangan, kde nějakou dobu pracoval v hotelu. Může vám tedy pomoci i se levnou dopravou na všechny tři Gili. Už sám o sobě jeho optimismus vám zpříjemní pobyt.

telefon: +62 818 0577 3993
facebook: Tam Tam
adresa: Mataram, Lombok

Bukit Lawang, Sumatra
Ricky

Sice teprve dvaadvacetiletý, ale velice schopný Ricky vlastní se svým otcem v Bukit Lawang homestay a zařizuje treky za orangutany. Byl mi doporučen a já nemůžu jinak, než že o něm budu mluvit taky, protože Rycky toho ví opravdu mnoho o fauně i floře a mluví velice dobře anglicky. Pokud s ním půjdete na trek, zmiňte se o mně a pravděpodobně dostanete lepší cenu. Nebo mi napište email a já vám všechno zařídím (včetně transportu z Medanu, ubytování a výletu za slony). Navíc, jako bonus, vám moc hezky zahraje na kytaru.

email: ryckybukitlawang@yahoo.co.id
telefon: +62 8137 6100 337 nebo +62 8136 0534 636
facebook: Rycky Bugisweb: sumatraparadise.com
adresa: Bugis Inn & Restaurant, Bukit Lawang 20774
 
}